تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی پرنده

اصغر محمدی

شناسایی پرنده
« : ژوئیه 22, 2012, 12:34:22 am »
سلام
حدود دو ماه پیش در مسیر بازگشت از یکی از روستاهای منطقه گرمی با بهزاد عزیز این پرنده را کنار جاده  دیدیم.
 ارتفاع تقریبی از سطح دریا تخمینا 1200 متر بود .
چون فاصله نزدیک بود و پرنده به نظرم ناآشنا رسید، احتیاط مستحب در این بود که از پشت شیشه عکسش را بگیرم  و بعد از آن تهیه تصویری بهتر مسیر نشد

حدس میزنم این پرنده از تیره توکایان باشد هر چند به نتیجه مشخصی نرسیده ام . منتظر نظرات و راهنماییهای اساتید هستم 

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : شناسایی پرنده
« پاسخ #1 : ژوئیه 22, 2012, 12:49:55 am »
سلام. من به سمت و سوی چک چک ها و خصوصا ماده نابالغ و یا ماده با پرهای فرسوده در چک چک گوش سیاه متمایل میشم Oenante hispanica  . لکه تیره زیر گلو و صورت، جدایی لکه تیره از تیرگی بالها،اون نوار روشن مشخص در بخش خارجی حاشیه لکه تیره صورت، رنگ روتنه و گرایش پهاوها و بالای سینه به رنگ نارنجی در کنار اندک طرحی که از دم قابل مشاهدست. البته یه پیشنهاده . ( نظر اصغر عزیز هم کاملا درسته که از تیره توکاییان است) :)
اگه امتداد لکه تیره به سمت پایین رو بخوایم به عنوان یه عامل مهم در نظر بگیریم شاید بشه به چک چک ابلق هم شک کرد ولی با فصل و پراکنش یه کمی عجیبه.
« آخرين ويرايش: ژوئیه 22, 2012, 12:55:28 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

بهزاد جهانگیرزاده خیاوی

« پاسخ #2 : ژوئیه 22, 2012, 01:36:06 am »
اینم عکس همین پرنده است ...
منم موافقم...ولی تو این عکس من سینه و شکم پرنده سفیده که بیشتر به چک ابلق شبیهه....

ghasempouri

« پاسخ #3 : ژوئیه 22, 2012, 05:09:26 am »
همانطوریکه دوستان می دانند نژاد چکچک گوش سیاه ایران اغلب melanoleuca محسوب میشه
یعنی گوش سیاه های غرب ایران Oenanthe hispanica melanoleuca هستند
جالبه که این نژاد نظم سنتی سیستماتیک را به هم زده یعنی فاصله بین
O.h.hispanica با چکچک ابلق به مراتب بیشتر از O.h.melanoleuca با چکچک ابلق بوده
(بیضی های قرمز ترسیم شده)

این مقاله کاملاً جدید که کمتر از 10 روز است به زیر چاپ رفته نمودار بسیار جالبی داره که به شخصه فکر میکنم کلید این معما را با خودش داره که چطور این عکس ها باعث میشن این همه عدم قطعیت در صحبت کردن داشته باشیم. عدم قطعیتی که حالا باید گفت کاملاً هم طبیعی به نظر میرسه
Molecular Phylogenetics and Evolution Convergent evolution of morphological and ecological traits in the open-habitat chat complex ( Aves , Muscicapidae : Saxicolinae )

در نمودار مشاهده میشه که چکچک قبرسی (O.cypriaca) که امروزه از سطح زیرگونه چکچک ابلق خارج شده و یک گونه جزیره ای شده مستقل به حساب میاد با قرار گرفتن بین دو نژاد hispanica  و  melanoleuca (غرب ایران) به ما یادآوری میکنه گوش سیاه های ایران همیشه ممکنه که با ابلق اشتباه گرفته بشوند
« آخرين ويرايش: ژوئیه 22, 2012, 05:17:16 am توسط ghasempouri »
سید محمود قاسمپوری

اصغر محمدی

« پاسخ #4 : ژوئیه 22, 2012, 05:37:10 am »
ممنون آقای هاشمی
حق با شماست و نزدیکترین گزینه همان چکچک گوش سیاه و شکل سینه سیاه آن است ، چکچک ابلق هم ظاهرا در این منطقه پراکنش ندارد ؟ البته در کتاب آقای منصوری از نژادهای حدواسطی که از اختلاط ابلق و گوش سیاه در شمال کشور به وجود آمده ، سخن رفته که بعضی از آنها گاهی سیاهی گلو و کناره های گردن را ندارند.

حین جستجو در وب به مباحث مشابهی برخوردم از آن جمله :
http://www.birdforum.net/showthread.php?p=1057149

و این عکس :

بهزاد جان من پیرمرد یادم بود که ازش عکس گرفتی  ;)

استاد قاسمپوری عزیز ، حین ارسال پست، توضیحات به روز و ارزنده تان را دیدم و صمیمانه سپاسگزارم.