تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

Kestrel-Female

Pooyan

Kestrel-Female
« : ژوئیه 22, 2012, 09:22:52 pm »
سلام

تلو جمعه هفته قبل

Camera Maker: Canon
Camera Model: Canon EOS 7D
Lens: EF400mm f/2.8L IS USM +2.0x
Image Date: 2012-07-21 09:20:15 +0000
Focal Length: 800mm
Aperture: f/6.3
Exposure Time: 0.0010 s (1/1000)
ISO equiv: 320
Exposure Bias: +1.33 EV
Metering Mode: Matrix
Exposure: aperture priority (semi-auto)
White Balance: Auto
Flash Fired: No (enforced)
GPS Coordinate: undefined, undefined
Photographer: Mohsen Vahedi pour
Software: Adobe Photoshop CS6 (Macintosh)
محسن واحدي پور

reza_aliasl

پاسخ : Kestrel-Female
« پاسخ #1 : ژوئیه 23, 2012, 01:12:01 am »
سلام
آقا محسن تصویر زیبایی را از این سیاه چشم دوست داشتنی تهیه کردید.
بابت اشتراک این عکس از شما ممنونم.
آقا محسن حالت شاهپر های دم کمی منو به شک انداخته که نکنه این گونه ماده دلیجه کوچک باشه.همانطور که می دونید انتهای دم دلیجه ها یا صافه یا اینکه گرد دیده میشه اما برای دلیجه کوچک شاهپر های میانی دم بلند تر از مابقی شاهپر ها هستند به گونه ای که شکل انتهایی دم را از یک نواختی در میاره.
آقا محسن نظر خودت در این مورد چی هست؟
تصویر دیگه ای ازش دارید؟
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

« پاسخ #2 : ژوئیه 23, 2012, 08:06:39 am »
سلام؛

ممنونم رضا جان
من هم مثل بقيه دليجه هاي ماده  را يكي از روي رنگ ناخن و يكي از روي سطح پشتي شناسايي مي كنم كه متاسفانه در اين عكس دليجه در هنگام بالبازي پاها را جمع كرده بود و رنگ ناخن مشخص نبود و همچنين نتوانستم عكسي بگيرم كه سطح پشتي پرنده نيز مشخص باشد.
اما امسال من دسته بزرگ دليجه هاي كوچك را فقط در ماه ارديبهشت و در مسير مهاجرت در تلو ديدم. اما حداقل يك جفت دليجه معمولي در منطقه باقي مانده اند كه چند روز پيش پرتره نر را در همين فروم ارسال كرده بودم. براي همين احتمال دادم دليجه ماده باشد. البته نظر شما و ساير دوستان قطعا دقيق تر است.
محسن واحدي پور

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #3 : ژوئیه 23, 2012, 10:28:53 pm »
همانطور كه فرموديد ما با يك دليجه طوار مواجه هستيم و دوستان بدرستي تشخيص دادند اما اين كه اين دليجه ناخن سفيد باشد غير از علايمي كه دوستان فرمودند يك علامت مشخصه وجود دارد كه اين دو را بسادگي روي دست مي توان از هم تفكيك كرد و خوشبختانه حالت عكس محسن عزيز باعث شده كه بتوان اين كليد را روي هوا نيز ديد
در دليجه اولين شاهپر كوتاه است فرض كنيد بال دليجه مثل دست انسان باشد كه انگشتانش بسته است پر تيزه حكم شست اولين شاهپر سبابه باشد كه از مياني كوتاه تر و تقريبا اندازه انگشت كوچكه است
اما در دليجه ناخن سفيد اولين شاهپر بلند تر از بقيه است پس همانطور كه ملاحظه مي فرماييد عكس مربوط به دليجه معمولي طوار است

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : ژوئیه 24, 2012, 12:06:27 am »
وقتی آرش عزیز مبحثی رو میگه، اونم در مورد شکاری ها آدم باید خیلی پررو باشه نظر بده. ولی میخوام در حضور معلم خوبم آرش اظهار نظری کنم اونم اینکه من در مورد این اندازه طول شاهپر اول، کمی به شک افتادم. این عکس رو یه نگاهی بندازین . شایدم  من متوجه کلید شناسایی نشدم. البته عکس از اینترنت گرفته شده.
Go Birding, Go Wild

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : ژوئیه 24, 2012, 12:23:09 am »
البته من موردی تو کتاب The raptors of europe and the middle east دیدم نوشته شده که شاید جواب من رو بده و مورد آرش رو اشاره کنه.

طبق گفته کتاب" در دلیجه کوچک P10 از P7 کوچکتره در حالی که در دلیجه معمولی مساوی است."

Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #6 : ژوئیه 24, 2012, 12:41:22 am »
استاد کمی هم من جسارت کنم و دو تصویر را از آرشیوم انتخاب کردم که مورد شاهپرهایی که عرض کردید را نمیشه مشاهده کرد.البته قضاوت در مورد بلندی شاهپر ها خیلی سخته معمولا شاهپر ها چه دم و چه بال در شکاری ها به دلیل جدال با طعمه یا هم نوع یا غیر هم نوع خراب میشن.
آقای هاشمی عزیز  این کتابی را که نام بردید ندارید؟ :)

Alireza Hashemi

« پاسخ #7 : ژوئیه 24, 2012, 10:52:12 am »
رضا جان البته من فکر کنم ما هنوز منظور دقیق آرش عزیز رو درک نکردیم چون حتما کلیدی بوده که ایشون ذکر کرده. درمورد کتاب باید بگم من خود کتاب رو دارم نه فایلش رو. هرچند بفرمایید تقدیم میکنم.  :)
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #8 : ژوئیه 24, 2012, 03:27:14 pm »
همانطور هست که میفرمایید.
استاد حبیبی قطعا چیزی بوده که می فرمایند و حرف ایشون برای من سنده.اینکه سوال می کنم به منظور بدست اوردن اطلاعات بیشتره.
نمیشه فایل PDF این کتاب را از سایتی جایی پیدا کرد؟

اصغر محمدی

« پاسخ #9 : ژوئیه 25, 2012, 07:39:02 pm »
با سلام
بحث در مورد تفاوتهای جنس ماده دلیجه و دلیجه کوچک  (نمای زیر بال) باعث شد هر چی عکس از دلیجه ها داشتم رو مرور کنم. 

جنس نر هر دو گونه به راحتی قابل شناسایی هستند، دقیق که شدم اندازه شاهپر های P7 و P10 در دلیجه مساوی و حتی (به نظر من) شاهپر اول کمی کوچکتر به نظر می آید اما در دلیجه کوچک P10 از  P7 بلندتر به نظر می رسد :

نشسته از راست ، دلیجه کوچک ماده و دلیجه ماده :

دلیجه (ناخنش سیاهه) ، مساوی بودن شاهپرهای مذکور مشخصه :

و در عکسی دیگر از ماده دلیجه هم همینطور :

عکسی از نمای زیرین دلیجه کوچک ماده که مستند باشد مثلا رنگ ناخنش مشخص باشه پیدا نکردم.

مورد دیگر اینکه حسب مشاهداتی که داشته ام جنس ماده دلیجه کوچک مثل دلیجه ماده زیاد فعال نیست ، بیشتر دم لانه انتظار می کشد و عجیب سر و صدا می کند.
این حالت درجا بال زدن را بیشتر در دلیجه دیده ام.

reza_aliasl

« پاسخ #10 : ژوئیه 26, 2012, 12:10:10 am »
آقای محمدی تصاویر فوق العاده زیبا بود!
لذت بردم.

Alireza Hashemi

« پاسخ #11 : ژوئیه 26, 2012, 11:19:34 am »
سلام مجدد.
 من یه اشتباه بزرگ انجام دادم و عذر میخوام. هدفم از اعلام کلید P10-P7  تایید حرف آرش و رفع شک خودم بود و اینکه با توجه به موردی که تو اون کتاب دیدم مطلبی که دوست خوبم آرش گذاشته درسته و طبق معمول ازش مطلب جدیدی یاد گرفتم. متاسفانه موقع گذاشتن پاسخ گویا اشتباهی کردم که دوستان رو به زحمت انداخت. اصغر جان یه دنیا سپاس و تشکر از ریز بینی و دقتت. اسکن بخش های کتاب رو میگذارم که اشتباه من کاملا شفاف بشه. نویسنده با دو دیدگاه یکی P7 کوتاهتر از P10 و دیگری P10 بلندتر از P7  مطلب رو بیان کرده. ;) :)

Go Birding, Go Wild

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #12 : ژوئیه 26, 2012, 01:30:05 pm »
هرچه هست از قامت ناساز و بي اندام ماست
ورنه تشريف تو بر بالاي كس كوتاه نيست
دوستان بايد ببخشند كه با زبان الكن همه را به زحمت انداختم و عذر خواهي مي كنم كه نمي توانم منظورم را به زبان علمي بيان كنم  :-[اما براي اين كه به زحمت نيفتيد و از طرفي نگاهي هم به پرنده بازي سنتي ايران كرده باشيم خواهش مي كنم به عكس زير كه نامگذاري پرها در نزد قوشبازان و كبوتر بازان است توجه فرماييد:

البته شماره گذاري را بر اساس آنچه نزد پرنده نگران معمول است گذاشته ام
همانطور كه عليرضا و رضا و اصغر عزيز فرمودند و با عكس هاي زيبا عرايض بنده را تكميل نمودند شاهپر اول و چهارم دليجه تقريبا هم اندازه است به  عكس ذيل توجه فرماييد(اين همان دليجه طواري است كه در سفيد كوه با هم ديديم يادش بخير)

عكس دوم يك دليجه كوچك است

كه شاهپر 10 بلند تر از شاهپر 7 است همانطور كه فرموديد
واقعا از عكس ها و مطالب زيبا لذت بردم
« آخرين ويرايش: ژوئیه 26, 2012, 01:35:22 pm توسط آرش حبيبی آزاد »

اصغر محمدی

« پاسخ #13 : ژوئیه 26, 2012, 03:15:35 pm »
با سلام
و تشکر از اساتید هاشمی و حبیبی و علی اصل
باید اعتراف کنم که چیزی نمی دانم و اندک دانسته هایم در سایه راهنمایی شما عزیزان بوده ، شوربختانه هم تنبلم و هم در مسیر نسیان زودرس گرفتار ، تفاوت زبان مادری هم مزید بر علت شده ،.... دقیقا شاه پر و دست پر در ترکی هم داریم اما معادل پر تیزه و پر حرومی را نمی دانم. این پرتیزه که در عکس آقای حبیبی هم مشخص شده ، همان پرهای کوچکی ناحیه خم بال است که حین شیرجه یا اوقاتی که بالها به شکل M در میاید مشخص تر می شود ؟ مثل :

و سوال دوم که بیشتر از باب کنجکاوی و کمی بی ربط است : وقتی بخواهیم پرهای پرنده ای را بکنیم تا قدرت پرواز نداشته باشد ، این کندن پرها معمولا شامل کدام پرهاست به نحوی که آزار زیادی متوجه پرنده نباشد ؟ و یا قیچی کردن پرها ؟ کدام بهتر است ؟

Alireza Hashemi

« پاسخ #14 : ژوئیه 26, 2012, 05:23:02 pm »
اول تشکر دوباره از معلم خوبم آرش بابت همه نکات و ظرافتهایی که ارایه میکنه. واقعا لذت بخش و زیبا بود. من باز هم عذر میخوام از همه دوستان خصوصا آرش.
مورد بعد اینکه اصغر آقا این عکس های زیبای شما معرکه ست . فکر کنم هربار باید یه بحث خوب پبش بیاریم عکسارو رو کنی  ;D :D ;) :)
Go Birding, Go Wild