تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شکار و شکارچی

Crane Spirit

شکار و شکارچی
« : ژانویه 07, 2012, 11:36:40 am »
حتی میزان ظرافت این کار از شکارچی ها هم بیشتر است!به نظر من میزان توانایی یک عکاس را از هنر او در عکاسی از طبیعت خصوصا حیوانات می توان سنجید.

ببخشید ! میخواستم بپرسم ظرافت کار شکارچیها در کجاست که با عکاس حیات وحش مقایسه شود؟؟!!!
آیا آزار دادن و کشتن یک موجود زنده در یک جنگ نابرابر و کاملا غیر طبیعی - غیر انسانی - غیر محیط زیستی و غیر اخلاقی رو میشه ظرافت نامید؟!
شکارچی خوب شکارچی مرده است!

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #1 : ژانویه 07, 2012, 11:36:07 pm »
سلام
دوست عزیز بعد از دیدن نظر شما یک نگاهی به نوشته خودم انداختم دیدم که بله ...کمی کژتابی داره و این برداشت بد را میشه ازش داشت.منظور من این نیست که شما گفتید منظور من اینه که یک شکارچی برای صید طعمه باید با ظرافت خاصی خود را با طبیعت هم رنگ کند تا آرام آرام به طعمه ای نزدیک شود که از لحاظ قدرت شنوایی بینایی و بویایی چندین برابر قوی تر از انسان است!(کلی عرض میکنم)باید آنقدر در این مهارت توانایی کسب کند که طعمه را از دست ندهداین کار ظرافت خاصی را می طلبد.اما یک عکاس به این دلیل که تصویر خوبی تهیه کند باید به سوژه خود نزدیک تر شود....!!
این مقایسه تنها در این قسمت مصداق دارد.از اینجا به بعد که عکاس دکمه شاتر را می زند و شکارچی ماشه را.... منظور من نیست.اما باید اینم بگم که شکار فی نفسه کار زشتی نیست و شکارچی خوب هم انسان بدی نیست!.یک شکارچی واقعی ویژگی هایی دارد که قابل ستایش است.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Crane Spirit

« پاسخ #2 : ژانویه 09, 2012, 01:48:55 am »

این مقایسه تنها در این قسمت مصداق دارد.از اینجا به بعد که عکاس دکمه شاتر را می زند و شکارچی ماشه را.... منظور من نیست.اما باید اینم بگم که شکار فی نفسه کار زشتی نیست و شکارچی خوب هم انسان بدی نیست!.یک شکارچی واقعی ویژگی هایی دارد که قابل ستایش است.
!!! ???
خوب البته این فقط یه نظر شخصیه!
شکارچی خوب؟!؟ ... "شکارچی خوب آدم بدی نیست" درست شبیه این جمله است : "قاتل خوب آدم بدی نیست" !!
در شرایط فعلی اکولوژیکی و زیستی زمین شکارگری انسانها تنها آزمندی - خودخواهی - ویرانگری - تخریب - جنایت و ارضای بیماری روانی زوئو سادیسم به حساب میاد.
شکارچی واقعی اگر مردم ابتدایی منظور شماست شاید!!! ... ولی زمان اون هم قرنها گذشته و ما بعنوان گونه ای در تقابل کامل با طبیعت زندگی نمی کنیم که شما ویژگیهای یک دزد و غارتگر و جنایتکار طبیعت رو که منظورش جمع کردن تروفه و پر کردن فریزر خونه اش با اجساد حیات وحش تهدید شده است، "ستایش" بفرمایید!!!

غزال ادیب هاشمی

« پاسخ #3 : ژانویه 09, 2012, 01:18:41 pm »
حالا که به بحث شکار و شکارچی می پردازید شاید بهتر باشه که من هم دیدگاهم رو بیان کنم  :)
نباید فراموش کنیم که عموم شکارچیان به دلیل نداشتن آگاهی و بزرگ شدن در محیطی متفاوت از ما، تنها به دلیل علاقه ای که به رفتن در دل طبیعت و لذتی که برای خیلی از ما آشناست برای "زدن" گراز و کبک و ... شکارچی بودن رو انتخاب می کنند.
گروهی که خیلی از ما اعضای این تالار اگر شرایط محیطی و عدم آگاهی آنها رو داشتیم شکار رو انتخاب می کردیم.
تنها عده ی کمی از شکارچیان هستند که باید هر چه سریعتر دوره های روانکاوی و رواندرمانی را شروع کنند.
به نظر من بهترین کار آگاه کردن شکارچیان نا آگاه (صدالبته به روش صحیح) و ترویج پرنده نگری (به عنوان یک پرنده نگر و یا دوستدار زیست محیط) است.
این مطلب رو برای پایان دادن به این بحث نوشتم.

*administrator ببخشید از نوشتن این متن  :-[ امیدوارم دیگه تکرار نشه!!

Crane Spirit

« پاسخ #4 : ژانویه 09, 2012, 03:46:55 pm »
حالا که به بحث شکار و شکارچی می پردازید شاید بهتر باشه که من هم دیدگاهم رو بیان کنم  :)
نباید فراموش کنیم که عموم شکارچیان به دلیل نداشتن آگاهی و بزرگ شدن در محیطی متفاوت از ما، تنها به دلیل علاقه ای که به رفتن در دل طبیعت و لذتی که برای خیلی از ما آشناست برای "زدن" گراز و کبک و ... شکارچی بودن رو انتخاب می کنند.
گروهی که خیلی از ما اعضای این تالار اگر شرایط محیطی و عدم آگاهی آنها رو داشتیم شکار رو انتخاب می کردیم.
تنها عده ی کمی از شکارچیان هستند که باید هر چه سریعتر دوره های روانکاوی و رواندرمانی را شروع کنند.
به نظر من بهترین کار آگاه کردن شکارچیان نا آگاه (صدالبته به روش صحیح) و ترویج پرنده نگری (به عنوان یک پرنده نگر و یا دوستدار زیست محیط) است.
این مطلب رو برای پایان دادن به این بحث نوشتم.

*administrator ببخشید از نوشتن این متن  :-[ امیدوارم دیگه تکرار نشه!!

تا حدودی با نظرتون موافقم! ولی در دنیای واقعی ثابت شده که "اکثریت قریب به اتفاق شکارچیان هستند که باید هر چه سریعتر دوره های روانکاوی و رواندرمانی را شروع کنند."!!!
دوست عزیز متاسفانه حقیقت اینه که کاملا بر عکس چیزی که میفرمائید معمولا اتفاق میفته: درباره نادرست بودن کشتار حیوانات با شکارچیان و جایگزین کردنش با تماشا و عکاسی حیات وحش به بهترین نحو صحبت کنید: 99 درصدشون اول مسخره ات میکنن - بعد سعی در توهین و فحاشی دارن و در نهایت خودتون و خانوادتون رو تهدید خواهند کرد ... یک آمار گذرا در دنیا واقعی :
تنها طی سه دهه اخیر 123 شهید محیط زیست داشتیم: 123 محیط بان و 11 جنگل بان و 5000 زخمی ، معلول ، نابینا شده دائمی و ..... و تهدید خونه و زندگی و خانواده این افراد توسط جانیان حیات وحش! لطفا واقع بین باشید!

reza_aliasl

« پاسخ #5 : ژانویه 09, 2012, 03:52:28 pm »
من هم موافق به ادامه این بحث نیستم و دوست دارم فقط صحبت ها پیرامون موضوع باشه اما برای حسن ختام بگم که یک شکارچی واقعی تعاریفی داره که من در شکارچیان امروز نمی بینم.این ها بیشتر شکارکش هستند.و نیاز مبرم بهدرمان دارند.در نوشته قبلی عرض کردم که کلی صحبت می کنم.پس منظورم زمان خاصی نیست.نظر خود من اینه در شرایط فعلی ما دادن مجوز شکار یک اشتباه مسلم است.اوردن ببراز روسیه اشتباه است و....تنها باید دودستی به زیستگاه ها و حیوانات موجود چسبید تا جمعیت اونها در حاشیه اطمینان کامل قرار بگیره!!بعدها  اگر جایی مثلا  جمعیت یک گونه به دلایلی بیشتر از میزان مشخص شد و تعادل را به هم زد مجوز شکار صادر بشه
و در آخر بگم که دوست عزیز انتقال مفاهیم و دریافت اونها از جملات و گفته ها یک امر پیچیده است!اصلا اینطور نیست که برداشت شما از گفته من چیزی باشد که دقیقا منظور من است!شاید بگید نوشته این مفهوم را منتقل کرده اما نه هیچ وقت هیچ وقت با پیش فرض ها و تعاریف خودتون یک موضوع کلی را به این شکل نقد نکنید.گفته های شما با چیزی که منظور منه زمین تا آسمون فرق می کنه بعد از خواندن نظر شما ابتدا جا خوردم!!بگذریم
درآخر خواهشی که دارم این است که از ادامه این موضوع پرهیز کنیم.چنانچه صحبتی دارید این آدرس ایمیل من هست:
Reza_aliasl@yahoo.com

Crane Spirit

« پاسخ #6 : ژانویه 09, 2012, 04:06:40 pm »
من هم موافق به ادامه این بحث نیستم و دوست دارم فقط صحبت ها پیرامون موضوع باشه اما برای حسن ختام بگم که یک شکارچی واقعی تعاریفی داره که من در شکارچیان امروز نمی بینم.این ها بیشتر شکارکش هستند.و نیاز مبرم بهدرمان دارند.در نوشته قبلی عرض کردم که کلی صحبت می کنم.پس منظورم زمان خاصی نیست.نظر خود من اینه در شرایط فعلی ما دادن مجوز شکار یک اشتباه مسلم است.اوردن ببراز روسیه اشتباه است و....تنها باید دودستی به زیستگاه ها و حیوانات موجود چسبید تا جمعیت اونها در حاشیه اطمینان کامل قرار بگیره!!بعدها  اگر جایی مثلا  جمعیت یک گونه به دلایلی بیشتر از میزان مشخص شد و تعادل را به هم زد مجوز شکار صادر بشه
و در آخر بگم که دوست عزیز انتقال مفاهیم و دریافت اونها از جملات و گفته ها یک امر پیچیده است!اصلا اینطور نیست که برداشت شما از گفته من چیزی باشد که دقیقا منظور من است!شاید بگید نوشته این مفهوم را منتقل کرده اما نه هیچ وقت هیچ وقت با پیش فرض ها و تعاریف خودتون یک موضوع کلی را به این شکل نقد نکنید.گفته های شما با چیزی که منظور منه زمین تا آسمون فرق می کنه بعد از خواندن نظر شما ابتدا جا خوردم!!بگذریم
درآخر خواهشی که دارم این است که از ادامه این موضوع پرهیز کنیم.چنانچه صحبتی دارید این آدرس ایمیل من هست:
Reza_aliasl@yahoo.com
در پست قبلی هم اشاره کردم که یک شکارچی خوب فقط یک موجود شکارگره که برای بقا چاره ای جز شکار نداره و در راس هرم غذایی اکوسیستمه... نه انسان مسلح به انواع سلاحهای غیر طبیعی و ویرانگر که از روی عقده های روانی کشتار میکنه!!!
اگر ما جمعیت گونه های شکارگرمون رو در حالت طبیعی حفظ کنیم - تخریب زیستگاه نکنیم و مسئل دیگه ، خود همین شکارگران طبیعی جمعیت طعمه هاشون رو در بهترین و ایده آلترین حالت نگه خواهند داشت و نیاز به این مدیریتهای بی جا و ویرانگر انسانها مثل صدور مجوز شکار نخواهد بود.
بله خوب من هم با خوندن نظر شما اون هم در یک فاروم که ادعای ترویج دوستی با طبیعت و جایگزین کردن پرنده نگری با شکار داره، خیلی بیشتر جا خوردم!
صحبت اینجا پیش اومده و من لازم دیدم همین جا پاسخ بدم.
-------------------------------------------------------------------------------------
اصلاحیه پست قبل : چون امکان ویاریش پست ندارم مجبور شدم اینجا اصلاحیه بدم:
تنها طی سه دهه اخیر 123 شهید محیط زیست داشتیم: 112 محیط بان و 11 جنگل بان

Arash Yekdaneh

« پاسخ #7 : ژانویه 09, 2012, 10:15:11 pm »
لغت شکارکش لغتیست که شکارچیان برای توجیه کار خودشون ساختن.
من نمیدونم تعریف شکارچی واقعی چیه. حتما نکشتن حیوان ماده و کشتن حیوانات پیر و ضعیف رو از خصوصیات خودشون میدونن و به این دلایل لایق احترام !!
نمیدونم کشتن حیوانات به نام شکارچی یا شکار کش امروزه هیچ توجیهی داره ؟؟!!
کی داره با شکار کردن شکم خودشو زن و بچه خودشو سیر میکنه؟ امروز کشتن حیوانات چیزی غیر از لذته؟ چیزی غیر از بیماری؟
من که نمیتونم با خودم کنار بیام که حتی به یک دلیل حق رو به این افراد بدم.

the owl

« پاسخ #8 : ژانویه 09, 2012, 10:40:12 pm »
به نظر من هم کلمه ی شکارکش بیشتر شبیه به یه جکه. واقعا فرق شکارکش با شکارچی تو چیه؟!! چجوری کسانی که لغت حامی محیط زیست رو رو دوششون میکشن میتونن بگن شکارچی انسان بدی نیست ولی شکار کش آدمه بدیه! چیزی من درک نمیکنم اینه که چجور این افراد بعد از این همه مدت متوجه این موضوع نشدن که موضوع "چی رو کشتن" نیست،بلکه موضوع همون "نفس کشتنه"
ولی با این حال من فکر میکنم با ناسزا گفتن به شکارچیان و دوری کردن ازشون نه تنها چیزی رو حل نمیکنیم بلکه بدتر میکنیم. به نظر من همه ی ما باید حواسمون به این باشه که ایجاد دعوا و اختلاف همیشگی میان خودمون و شکارچیان ممکنه تنها تنها ضررش به حیوانات برسه. احتمالا الان تو سایت خیلی از شکارچیا بد و بیراه های من رو میبینید ولی فکر میکنم تا امروز اشتباه کردم. ایجاد فضای تعامل و انتقال اطلاعاتمون به هم دیگه است که موجبات ایجاد فضای مناسب و به سمت ترک شکار رو فراهم میکنه. کاری که من از امروز میکنم و پیشنهادم به دوستان هم همینه اینه که قبل از خشم گرفتن و پریدن به شکارچیا یا طرفدارانشون یه لحظه به ای موضوع فکر کنیم که هدف ما خالی کردن خودمونه یا ایجاد فضایی برای رسیدن به یه هدف مقدس . با اینکه سخته هر روز توجیه های مضحک و مسخره ی شکارچیان رو بشنوم و سکوت کنم فکر میکنم باید تلاشمو بکنم و با رفتار و حرفم نشون بدم که  دوستی و مهربانی تو دنیا خیلی مهم تر و با ارزش تر از فشنگ های تفنگه
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

the owl

« پاسخ #9 : ژانویه 09, 2012, 11:04:34 pm »
ضمنا فکر نکنم قضاوت کردن در مورد بقیه اون هم به این شکل اصولا نه کار درستی باشه و نه کاری رو پیش ببره. من واقعا متاسف شدم که با اقا رضا صرفا به خاطر یه جمله که من چیز خیلی بدی هم توش ندیدم اینطوری برخورد شد. من ایشون رو از نزدیک نمیشناسم ولی میدونم بخش مهمی از زندگی ایشون داره صرف کمک به حیاط وحش و پرندگان شکاری کشور میشه که خیلی از ما این فداکاری رو تو زندگیمون نداشتیم که اینطور بی قصد و هدف و فقط به عشق کمک به حیاط وحش زندگیمون رو وقف اون کنیم. ضمن اینکه من چه تو سایت ایشون و چه از نظرات و پست هاشون در جا های دیگه بسیار استفاده کردم که متاسفانه این بخشش در دادن اطلاعات رو در خیلی های دیگه ندیدم
ممنون
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

reza_aliasl

« پاسخ #10 : ژانویه 09, 2012, 11:40:56 pm »
دوست عزیز بد جوری منو شرمنده کردید!!ما لایق این حرف ها نیستیم.
آقا آرش حرفی را زدن که دقیقا منظور من بود. شکار تنها زمانی توجیه داره که یک شخص به ناچار و برای بقای زندگی خود حیوانی را شکار کند!!چاره ای هم نداشته باشد.این کار را رو اصولی انجام دهد که نه حیوان زجر کش بشود و نه....
در دنیای امروز ما بین این جماعت به اصطلاح شکارچی آیا کسی را پیدا میکنیم که واقعا نیاز مبرم به شکار داشته باشه!!قطعا نه!اوضاع طبیعت ما چطوره؟افتضاح....
پس شکار ممنوع!!!
حالا به هر بهانه ای...
گرفتن جان حیوانی تنها به منظور تفریح و یا خوردن یک گوشت لذیذ کار درستی نیست!
دین اسلام به شدت با این قضیه مخالف است!
اگر هر شکارچی قبل از کشتن حیوان از خود این سوال را بپرسد که برای چه هدفی این حیوان را از پا در می آورم آیا جرات این کار را پیدا میکند؟خیر

در ارتباط با به هم خوردن تعادل طبیعت هم باید بگم که ما تو مدینه فاضله و یا در جهانی ایده آل زندگی نمی کنیم پس اشتباه زیادی را در تمامی زمینه ها مرتکب میشیم.همه جای دنیا همینطوره!از آمریکا بگیر تا....تو یک جزیره ورود بزهای وحشی که برای اون منطقه نبودن منجر به کاهش شدید جمعیت لاکپشت های غول پیکر شد!خوب مسولان  اونجا چاره ای جز کشتن اون بزهایی که تعادل را به هم زده بودن نداشتند!
حضور غورباقه های سمی در استرالیا هم به همین شکل!
حضور موس ها در کشور(فکر کنم کانادا دقیق یادم نیست)به همین شکل
و یا حتی در همین کشور خودمون خیلی جاها به دلیل دفع نا صحیح زباله ها و...جمعیت کلاغ ها رشد زیادی داشته و این مسئله تاثیر زیادی را روی زندگی سایر گونه ها داشته!
در رابطه با لغت شکار کش هم بله حق با دوستان است و اصلا لغت جالبی نیست.نمیدونم چرا این واژه را استفاده کردم شاید چون آقای اینانلو این واژه را گفتند من...
خلاصه اصلا قصد جبه گرفتن ندارم و می دانم که برای نظر دادن اطلاعاتم کامل نیست. از آقای Crane Spirit هم چنانچه از صحبت من ناراحت شدن میخوام که منو ببخشند.بخدا من شکارچی نیستم
بحثم را با این تعریف خودم تموم می کنم :
((الان یک شکارچی خوب کسی است که تفنگ خودشو کنار گذاشته و برای حفظ طبیعت تلاش می کنه...))

Crane Spirit

« پاسخ #11 : ژانویه 10, 2012, 01:42:52 am »
The Owl عزیزم کسی در مورد کسی قضاوت نکرده... نمیدونم شما این برداشت رو از نوشته چه کسی کردید؟؟!!!
به هر حال ممنون از توضیح پایانی خوب دوست خوبمون علیرضا.

فقط یک نکته اضافه میکنم...
بهم خوردن تعادل اکولوژیکی یک زیستگاه ممکنه در بازه های زمانی طولانی و دورانهای زمین شناسی توجیه قابل قبول طبیعی داشته باشه ولی امروزه این انسانه که با سرعت چند هزار برابر روند تکاملی طبیعی داره تغییرات ویرانگر و غیر قابل جبران وارد میکنه...
مثال روشنش رو در مورد روش مدیریتی فاجعه بار محیط زیست خودمون داریم: گونه های شکارگر طبیعی مثل گربه سانان و سگ سانان آزاد( لغت آزاد رو به جای وحشی بکار میبرم  ;) ) را تا پاک شدن کامل از روی سیاره قتل عام میکنیم... جمعیت سم داران - جوندگان و ... بطور کلی طعمه گوشتخواران رو تا حد انفجار افزایش میدیم تا "مجوز شکار" بفروشیم !!!  ... هنوز هم مناطقی از همین مناطق 4 گانه سازمان وجود دارند که گونه های گوشتخوار و شکارگر طبیعی توسط خود محیط زیست کشته میشن -> سم دارانی مثل کل و بز و قوچ و میش بیش از تعداد واقعی آمارگیری و گزارش میشن -> تعداد بیشتری مجوز شکار فروخته میشه!
بنابراین اون تفنگ بدست جانی که آماده شلیک به سوی هر نوع هدف متحرکیه، و برگه ای کذایی با عنوان مجوز دستشه، و خودش رو محق و "مجاز" و "طبیعت مرد" و "عاشق واقعی طبیعت" و "شکارچی صاحب مرام"  معرفی میکنه، هیچ تفاوتی - تاکید میکنم هیچ تفاوتی - با اون بیمار سادیستی که دل و روده توله خرسها رو زنده زنده از شکمشون بیرون میکشه نداره!

Alireza Hashemi

« پاسخ #12 : ژانویه 10, 2012, 09:42:01 am »
با سلام
دوستان چند نکته که لازم دونستم یادآوری کنم ضمن اینکه من هم از شکاری که هم اکنون به عنوان تفریح انجام میشه خوشم نمیاد ولی نحوه این اعتراض و مبارزم فرق میکنه. ولی بیاد داشته باشید که مشکل اساسی حیات وحش ما نه شکار که تخریب زیستگاههاست. شکارچی ها نیستند که باعث از بین رفتن دوزیستان شدن. شکارچی ها گرمایش کره زمین رو ایجاد نکردن. شکارچی ها یوزپلنگ ما رو توی جاده زیر نمیکنن. شکارچی ها جاده گستان رو احداث نکردن. شکارچی ها با سمپاشی  روی مزارعشون سم رو وارد گیاهان و سپس جوندگان و در ادامه بدن پرندگان شکاری نکردن. اینکه عقابها به علت سم انباشته شده در بدنشون به سن بلوغ نمیرسن و قبل از زادآوری گوشه ای توی طبیعت از بین میرن کار شکارچی ها نیست. چقدر به حیوون های خونگیمون کنسرو میدیم؟؟ بجای ساختمونی که الان توش نشستین 50 سال پیش چی بود؟؟ چند تا موجود زنده نابود شدن تا ما شهری بشیم؟ ما همیشه دنبال فرافکنی هستیم تا بگیم این و اون دشمن هستن. این افراد قاتلن. اینها تخریب میکنن. ولی تا حالا چقدر فکر کردیم خود ما چقدر موثریم؟؟؟  اینهمه شوینده و سایر مواد قلیایی و اسیدی که وارد طبیعت میکنیم چی میشه؟ این همه انرژی که بخاطر شهر نشینی ما از دست میره از کجاست؟ این همه موارد نفتی و آلاینده های جنبی که ما تولید میکنیم کجا میرن؟ خیلی جالبه ما زندگی شهریمون رو نمیخوایم از دست بدیم. ماشین های دوست داشتنی. لوازم و ابزار مدرن. خیابون های اسفالت شده. حتی وقتی سرتا پامون از مواد نفتی پوشیده شده همشون خوبن ولی دیگران هرکاری میکنن اونها هستن که دارن تخریب میکنن.  چرا ما زندگی شهری رو ول نمیکنیم بریم کنار مناطق حفاظت شده کمکی کنیم؟ چرا ما خودمون بجای ترویج ناسزا و اینکه تقصیر کی بود نمی ریم با دوتا کودکی که تازه دارن وارد جامعه میشن جوری برخورد کنیم که نسل بعدی اینجوری نباشه. با دعوا و عصبانیت و تعصب میخوایم بگیم ما بهتر میگیم. فقط کافیه یه نگا به وضعیت رفتاری ما بندازن تا قید همه این افکار سبز رو بزنن.
به واقع چند نفر از ما منتقدین این جرات رو داریم که از درآمد کارهایی که میدونیم به زیان محیط زیست ختم میشه چشمپوشی کنیم؟ به خودمون که میرسه میگیم من این کارو میکنم ولی با مبارزه و افکار سبز جبران میکنم. بعد میایم به دیگران خرده می گیریم ولی نمیگیم اون هم شاید داره همین کارو میکنه. شکار میکنه ولی میگه اگه آدم خوبی باشمو طبیعت رو بشناسونم ایراد نداره. یکم منصف باشیم. حتی توی کشورهای پیشرفته هم اگه کاری در مورد حیات وحش انجام شده احساسی نبوده بلکه با استدلال و دلیل و بهره گیری از علم حفاظت حیات وحش انجام شده. بجای مبارزه با سازمان محیط زیست کمکی کنیم. همون کشورهایی که موسسات و سبز اندیش هاش اعتراضات انچنان میکنن همون افراد بجاش دست راست سازمانهای حفاظتی هستن نه در مقابل اونها. ای کاش بجای حرف عمل میکردیم. می نوشتیم. مصاحبه میکردیم. این جرات رو پیدا می کردیم که از حاشیه امن بیرون بیایم و در عمل ببینیم چه میشه کرد. دوستان از حرف تا عمل فاصله زیاده. احساسی برخورد کردن و یا دیگران رو نکوهش کردن ساده ترین کار ممکنه.

ولی  ... من هم از شکار بدم میاد ولی راه مبارزه رو اینجوری نمیدونم.
پاینده باشید و پر پرنده
Go Birding, Go Wild

Arash Yekdaneh

« پاسخ #13 : ژانویه 10, 2012, 10:58:58 am »
علیرضای عزیز، صحبتهای شما رو من هم قبول دارم ولی 2 تا بحث متفاوت رو با هم مقایسه کردی که به نظرم صحیح نیست.
اینجا بحث سر این بود که شکارچی خوب هم داریم یا نه و آیا فلسفه شکار در امروز و شرایط حال کار درستی هست یا نه. مگه میشه نقش یه شکارچی رو در تخریب محیط زیست نادیده گرفت. مگه میشه وقتی یه کل 7-8 ساله رو میزنه و اگه محیط بانی هم بره سراغش اون رو هم میزنه رو نادیده گرفت؟
به نظر من بحث شما شبیه بحث کسانیست که وقتی میگیم حمایت از حیوانات میگن بابا اینهمه آدم رو دارن میکشن شما چسبیدین به حیوانات !
هر کدوم از این اتفاقات در جای خودش و به صورت جداگانه قابل بحثه.

Alireza Hashemi

« پاسخ #14 : ژانویه 10, 2012, 12:46:40 pm »
آرش جان موافقم ولی دو تا بحث نیست. ببین تو دهه 40 یا 50 کشورهای  پیشرو افرادی رو به خودش دید که سبز میپوشیدن و میگفتم طبیعت. ولی الان خیلی بده اگه ما همون کارو بکنبم. امروز روز دیگه هم سرعت تخریب بالاتر رفته هم اهمیت ها متفاوته. یه پالایشگاه نزدیک میانکاله بدتره یا اینکه چند تا شکارچی خلاف کنن؟؟!! این یکی رو میشه با چهارتا محیط بان و بگیر و ببند درست کرد ولی اون یکی چی؟؟!! ببین ما بجای اینکه مشکل اساسی رو ببینیم سرگرم احساساتیم. خوب همه ما کسایی که میگیم شکارچی ها کارشون بده چه کاری کردیم؟!! چکار کردیم بجز حرفهای احساسی و اینکه چی درست نیست؟ خوب اگه دلمون میسوزه و راه حل عملی داریم بسم الله. هم مناطق رو واگذار میکنن هم میشه منطقه امن ایجاد کرد. چرا همه حرف میزنن ولی کسی حاضر نمیشه عمرشو بذاره وسط؟؟ چرا همه نظر میدیم ولی وقت عمل بقیه باید بیان وسط؟ این که پا بذاریم جای پای 60 سال پیش اروپا امریکا که درست نیست. سبز بپوشیم و رفتار طرفدار محیط زیست. از همه بدتر اینکه اونجا قشر عادی جامعه این کارو کردن و ما بعد این همه سال تحصیلکرده ها و بعضا متخصصین. از اون طرف کشور داره با سرعت غیر قابل تصوری محیط زیست منحصر بفردشو از دست میده بعد ما سر بحث شکارچی خوبه یا بده وقت میذاریم. معلومه که بده و اصلا شکارچی در این وضعیت نباید باشه. من حرف همه کسانی رو که تا اینجا در این مورد نوشتن تایید میکنم فقط خواستم بگم این راهش نیست. اینجا توی این فوروم که همه میدونن شکار درست نیست. خود زنی کردن واسه چیه؟!! خوب چرا همین نظرات رو توی جراید نمیدیم؟! چرا وقت نمیذاریم ببینیم با چه زبونی و چه ابزاری باید جلو رفت که موثر باشه نه زیبا و دلخوش کن. همت باید داشت نه اینکه همه جا منتقد باشیم. شکار بده؟؟!! بسیار عالی چرا یه نهضت ضد شکار درست نمی کنیم؟!! چرا بجای استفاده از هزار تا لوگو و شعار خارجی خودمون هر کی در راستای اهدافش کاری نمیکنه؟؟ چرا با یه حرکت هرچند نمایشی ولی فکر شده خارج از این دنیای مجازی که همه شیر هستیم و نوشته های هزار خطی مینویسیم کاری نمیکنیم؟!! همه جا و همه کس ایراد دارن ولی ما فقط خوب فکر میکنیم و نظر میدیم؟؟!! قصد تشویش افکار دوستان رو نداشتم خواستم یه تذکری داده باشم.
 ممنون از توجه شما. :P
Go Birding, Go Wild