تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شکار و شکارچی

Arash Yekdaneh

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #15 : ژانویه 10, 2012, 03:25:13 pm »
علیرضای عزیز، باز که همون شد! ???

اینجا همه موافق نیستن که شکار بده. ما اگه فکرمون از پایه اشتباه باشه که نمیتونیم کار عملی انجام بدیم. اول باید اصول برای خودمون روشن بشه و چنین فضائی بهترین محلهای تبادل نظره.
من خودم رشته تحصیلیم مکانیکه، کارم هم در همین ارتباط و نمیدونم باید چیکار کنم که بصورت عملی از محیط زیست و علی الخصوص حیوانات دفاع کنم. بد نیست یه تاپیک راه اندازی کنید ( میگم کنید چون هم به توانائیهات اعتقاد دارم و ضمنن تحصیلاتت هم در همین ارتباط هست) و روشهای عملی حمایت از محیط زیست و حیوانات رو آموزش بدین و اولویت با پرندگان که موضوع اصلی راه اندازی این فروم هستش. حتی کارگروه تشکیل بدین !
دوست عزیز، تا وقتی آقایانی با داشتن عناوین بزرگ محیط زیستی در شبکه های رادیوئی و تلویزیونی در ارتباط با شکار مجاز صحبت مبکنن، وضایف تک تک ما جهت روشن کردن جنبه های سیاه شکار سنگینه.
ضمنا اینقدر کوچک نشان دادن اثر شکارچیان بر تخریب طبیعت هم کار درستی نیست  >:(

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


غزال ادیب هاشمی

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #16 : ژانویه 10, 2012, 09:59:13 pm »
جناب هاشمی من کوچکتر از اونم که نظر بدم، خواستم بگم با نوشته هاتون کاملاً موافقم با این که با گفته ی جناب یکدانه هم ، این که دو بحث متفاوته، تا حدودی موافقم .
شاید بهتر بود این موضوع بیان بشه، تا ما کمی با خودمون فکر کنیم که تا چه حد برای حفاظت زیست محیط تلاش می کنیم و آیا اهل عمل هم هستیم؟!
تلاش عملی برای حفاظت از زیست محیط فقط در رفتن به فیلد و امثالهم محدود نمی شه، متاسفانه به دلیل نبود جو مناسب، نبود نگرش مناسب در اکثریت جامعه ی ما خیلی از فعالان زیست محیطیمون در همون اول کار با موانع بزرگی مواجه می شن که اکثراً نه تنها نمی تونن به هدفشون برسن بلکه الگویی می شن از افرادی شکست خورده در زندگی!!
بهتر نیست که بیشتر سعیمون رو برای تغییر جو حاکم بذاریم؟ بادبان بدون باد مناسب هیچ وقت ما رو به هدف نمی رسونه.
شاید نتونیم از دست شکارچی های الان راحت بشیم! ولی با آموزش صحیح می تونیم شکارچی های نسل یا نسل های بعد رو به همان سادیسمی ها محدود کنیم. کاری که با ابراز تنفر از شکارچی ها میسر نیست.
کدوم پدر شکارچی می ذاره فرزندش با ما همراه باشه تا وقتی می دونه این قدر ازش متنفریم ؟ اگر فرزندش خود بخود جبهه نگیره و به طرفداری از پدرش و یا اطرافیانش راهشون رو ادامه نده.
جا داره که از زحمات گروه طرلان برای سعی در فرهنگ سازی تشکر کنم. ترویج پرنده نگری یکی از بهترین راه ها برای آماده سازی جامعه برای بیشرفت حفاظت محیط زیست و پیشرفت فکری مردم ماست.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


reza_aliasl

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #17 : ژانویه 10, 2012, 11:44:18 pm »
چقدر خوبه که بحث ما به اینجا کشیده شد.از آقای هاشمی ممنونم.چندتا نکته هم من خدمت دوستان عرض کنم .
صحبت های آقای هاشمی  در درون مایه خود نگاه سیستمی را به طبیعت دارد.یکی سیستم باز یک موجود زنده است که میل به تکامل دارد.حضور انسان و دخالت های او یک لوپی(لوپ:گره ای  که در سیستم قدرت و تاثیر زیادی دارد) را در این سیستم ایجاد کرده که سراسر آنتروپی مثبت است(آنتروپی مثبت:عاملی است که سیستم را به فنا می کشاند)هزاران هزار دلیل وجود دارد که تا به امروز طبیعت ما را به شکل بدی دگرگون کرده!طبق اصل پارتو تعداد کمی از این عوامل بیشترین تاثیر را در تخریب محیط زیست داشتند.که می توان به گفته های آقای هاشمی و آقای آرش یکدانه اشاره کرد(عواملی که هر دو به آن اشاره داشتند).اگر برنامه ای ایجاد بشه که تاثیر آن لوپ ها را ضعیف کنه تا حدودی امیدوار میشیم که داره اوضاع روبه راه میشه.این تنها وظیفه سازمان و مسولان نیست.برای حفظ این امانت الهی تمام مردم ایران کوچیک و بزرگ باید محیط بان شوند...!!
اما دوستان عزیز در مورد خودمون اگر جسارت نباشه می خوام بگم که دوره حرف های خوب تمام شده الان دیگه وقته عمل است!!همه ما می دونیم که باید چیکار کنیم همین قدر که به دانسته هامون عمل کنیم خودش کلیه!!
درست نیست از خودم مثال بزنم(منو ببخشید) زمانی که می خواستم تشکلی برای حفظ پرندگان شکاری تشکیل بدم هیچ کس و هیچ ارگانی همکاری نکرد(به غیر از یکی دوتا از مسولین سازمان محیط زیست استان قم)خودم تنها شروع کردم به فعالیت.تنها و با هزینه خودم ان هم در دوره عمر دانشجویی برای شکاری های نیازمند به کمک  تلاش کردم.خدا می دونه گاهی از کلاسو امتحانم زدم و به این کار ادامه دادم.بعد از چند سال وقتی نگاهی به گذشته می کنم می بینم که شکر خدا هر چند ناچیز اما بد نبوده و به یاری او ده ها شکاری به طبیعت بازگردانده شد.اگر مسولین اصلی سازمان محیط زیست ایران کمی کمک می کردند راحت می شد این جریان را در همه کشور براه انداخت انها حتی هزینه های منو پرداخت هم نکردند.اما باز ادامه داده و میدم....
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Alireza Hashemi

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #18 : ژانویه 11, 2012, 09:08:48 am »
با درود فراوان. من شخصا از صحبت های همگی دوستان کمال لذت رو بردم و به حضور چنین علاقمندان دلسوزی افتخار میکنم. در مورد پیشنهاد دوست قدیمی و عزیزم آقای آرش یکدانه هم کاملا موافقم و اجازه می خوام کمی فکر کنیم و با هم مشورت داشته باشیم که این مثلا تاپیک چی باشه و چطور پیش بره. امیدوارم کماکان دوستان اگه نظری دارن  در ادامه این گفتگو بیان کنن تا روش و راه رسیدن به موضوع هدف رفته رفته شفاف تر بشه. با آرزوی محیط زیستی پایدار و سراسر شور و نشاط. :)
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


farhad.razavi

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #19 : ژانویه 13, 2012, 11:52:10 pm »
فعلا فقط درود بر علیرضا  :-*

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


yasamin.yousefi

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #20 : ژانویه 14, 2012, 03:15:46 pm »
بااجازه دوستان و اساتید من می خواهم کاری را که خودم انجام داده، می دهم و نتیجه هم گرفته ام را بیان کنم. در این بین خوشحال خواهم شد از راهنمایی شما دوستان هم بهره مند شوم.
انسان ذاتا به زیبایی و طبیعت علاقمند است و سعی می کند تا از آن لذت ببرد. گاهی راهنمای خوبی ندارد که بهترین راه را انتخاب کند. گروه بعدی افرادی هستند که در مقوله شکار تقسیم بندی ایجاد کرده اند. و اعتقاد دارند که شکارچی ها از شکارکش ها مجزا هستند.درسته که خیلی از دوستان این تقسیم بندی را قبول ندارند شما دلایل منطقی زیادی دارید بله حق هم با شماست و من کاملا موافقم اما رد کردن یک مقوله آن هم به صراحت و تندی خطرناکه و نتیجه خوبی هم ندارد.
گروه اول را که با چند راهنمایی ساده و به راحتی می توان به سمت دوستی با طبیعت هدایت کرد دلسرد می کنید و مسلما هم گروه دوم جبهه گیری می کنند. من نمی گویم مخالفت نکنید بلکه شیوه مخالفت را تغییر دهید توجه داشته باشید که گروهی که خودش را شکارچی معرفی می کند ادعای حفاظت هم دارد.
این ادعاها را بشناسیم چون بهترین راه برای تاثیرگذاری روی افراد هست شکار را اگر ماشینی در نظر بگیریم که باسرعت در حال حرکت باشد فقط جایی می توانیم باعث تغییر مسیر بشویم که به دوراهی یا همین ادعاها نزدیک شویم. باز هم مثال شکارچی اعتقاد دارد که بیشترین تخریب را در شکارگاه تخریب زیستگاه و بعد شکار بیان می کند دلایلش را بپرسید مشارکت بخواهید برای مرمت زیستگاهها مقابله با جاده سازی ها این طوری ادعای دوطرف به حفظ محیط بیشتر به واقعیت نزدیک می شود یا بیشتر تمرکز شکارچی روی یک یا چند پرنده است و به سایرین موقتی و گذرا اگر در سفرها توجهش را به رفتار یک پرنده کوچک مثل الیکایی جلب کنید و به عکاسی تشویق بشوند باور کنید بهترین تاثیر را گذاشتید از این به بعد اگر شکار هم برود بیشتر توجه می کند و برای اینکه بتواند  پرنده های بیشتری را ببینه باید خیلی چیزها از جمله حفظ سکوت منطقه که آن هم با تیراندازی کمتر میسر خواهد بود را رعایت کنه. من در حدی نیستم که بتوانم کلا شکار را ممنوع اعلام کنم ولی می توانم تاثیرگذار باشم و روند آن را کند کنم.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


reza_aliasl

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #21 : ژانویه 14, 2012, 04:24:04 pm »
صحبت های خانم یوسفی نکات مهم و قابل توجهی دارد!
یکی از اصول متقاعد کردن دیگران ((اصل همسو شدن)) است.این اصل در فروش ،سیاست و...کاربرد های زیادی دارد.برای اینکه ما یک شخص را که در مقابل ماست برای چیزی یا کاری متقاعد کنیم نیاز هست که ابتدا با او هم سو شویم!در این مدت به شناسایی اصطلاحا   Hot key یا همون نقاط طلایی می پردازیم که خانم یوسفی از آن به ادعا تعبیر کردن.یکی از این نقاط طلایی همان نقطه اشتراک هایی است که هر دو گروه دارند.بعد آرام آرام شخص را به آنچه که ما می خواهیم،تبدیل می کنیم.چیزهایی که داره را ازش می گیریم و در عوض چیزی را بهش  میدیم که می خواهیم.جبهه گرفتن در مقابل این گروه جز آسیب بیشتر و ادامه روند چیزی ندارد.باید صبر کرد! این کار زمان بر است.در واقع رفتاری که این روند دارد مشابه با رفتار تابع نمایی است که رشدی توانی دارد.
قطعا فعالیت گروه هایی مثل همین گروه طرلان در آینده چنان سینرژِی را ایجاد خواهد کرد که کم از یک انقلاب نخواهد بود...!!
در ضمن تقسیم بندی شکارچی ها هم بحث مهمی است که در صحبت های قبلی اشاره خوبی به آن نشد.قطعا روش برخورد با همه یکسان نیست.نمی توان شخصی که هر ماه یک کبک شکار می کند را با قاتالان خرس های سمیرم یکی دانست.
اگر هر شخصی یک بار فقط یک بار طبیعت را ببیند قطعا دلداده این موهبت زیبای خداوند خواهد شد.اما متاسفانه برخی طبیعت را نمی بینند بلکه نگاه آنها تنها به خود است حالا هر جا که باشند....
موفق باشید.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Kazem

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #22 : ژانویه 16, 2012, 10:07:34 pm »
لغت شکارکش لغتیست که شکارچیان برای توجیه کار خودشون ساختن.
من نمیدونم تعریف شکارچی واقعی چیه. حتما نکشتن حیوان ماده و کشتن حیوانات پیر و ضعیف رو از خصوصیات خودشون میدونن و به این دلایل لایق احترام !!
نمیدونم کشتن حیوانات به نام شکارچی یا شکار کش امروزه هیچ توجیهی داره ؟؟!!
کی داره با شکار کردن شکم خودشو زن و بچه خودشو سیر میکنه؟ امروز کشتن حیوانات چیزی غیر از لذته؟ چیزی غیر از بیماری؟
من که نمیتونم با خودم کنار بیام که حتی به یک دلیل حق رو به این افراد بدم.
شکارچی/ شکارکش / شکار چی اصولی/ شکار چی غیر قانونی / شکار چی مجاز/ اینا در کشور ما مفهومی نداره
ما در این کشور زندگی می کنیم
شکارچی=شکار چی در ایران یعنی به هر چیزی که امکان حرکت داشته باشد باید شلیک کردحال پیر/ جوان/ حلال حرام. راس هرم غذایی باشد یا بی ارزشی به خاطر داشتن گوشت اینان هیچ کدام مهم نیست :'(
پس من در کشوری زندگی می کنم که شکار چیانش برای تفریح گونه هایی اکولوژیک مهم و در حال نابودی کشورم را به نابودی می برند >:( 
من از پرنده نگری لذت می برم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Alireza Hashemi

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #23 : ژانویه 16, 2012, 11:56:34 pm »
خوب دوستان این هم یه خبر که بی ارتباط نیست. حالا خوشحال باشیم یا ناراحت؟!! من شخصا فکر میکنم اگه همه دست به دست هم بدیم و درست اجرا بشه خوبه وگرنه مثل شمشیر دودم خطرناکه. ولی فکر کنیم چطور میشه در صورت اجرایی شدن کمک کنیم که تاثیر مثبتی بذاریم. پرنده نگری  میتونه کاری بکنه؟؟!!مدير كل دفتر رياست سازمان حفاظت محيط زيست خبر داد:
ابلاغ آیین نامه واگذاری و تصدی گری مناطق حفاظت شده به بخش خصوصی


سبزپرس – گروه محیط طبیعی: مدير كل دفتر رياست سازمان محيط زيست از ابلاغ آئين نامه مصوب مجلس در مورد واگذاري و تصدي گري مناطق و عرصه ها در سازمان محيط زيست خبر داد و گفت: سازمان محيط زيست با توجه به محوديت در حوزه منابع مالي و انساني اين مصوبه را ظرفيت مناسبي براي پيشبرد اهداف حفاظتي خود مي داند.

http://isdle.ir/news/index.php?news=7585
« آخرين ويرايش: ژانویه 17, 2012, 12:00:37 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


اصغر محمدی

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #24 : ژانویه 17, 2012, 12:10:13 am »

به نظرم اصلا خبر خوبی نیست ، خصوصا با تجربه ای که از خصوص سازی داریم ! فوقش به بعضی نهادها یا افراد خاص واگذار می کنند و می شود تیول از ما بهتران.


كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


غزال ادیب هاشمی

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #25 : ژانویه 17, 2012, 12:20:50 am »
 بیشتر مواقع قبل از این که خبر واگذاری به ما برسه بخش خصوصیِ مربوطه، معلومه!!
ولی این واگذاری دقیقیاً یعنی چی؟ با بودجه و کمک های دولتی واگذار می کنند؟ یا با کمک ها ی کارشناسان بخش خصوصی؟ من درست متوجه نشدم  :-[
  :( خبر ترسناکیه ولی اگه فعالانمون "اسکندر فیروز" ِ درونشون رو پیدا کنند! شاید به یه جایی برسه.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


the owl

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #26 : ژانویه 17, 2012, 12:55:17 am »
وقتی منطقه ی حفاظت شده ای خصوصی بشه یه معنای بسیار بدی که داره اینه که شکار هیچوقت به طور کل ممنوع نخواهد شد و این یعنی دست رد همیشگی به سینه ی حامیان ممنوعیت شکار. ولی خوب شکار چیزیه که با دولتی بودنش هم هیچوقت ممنوع نمیشد. ولی خوبیایی که ای طرح داره کم نیست. مدیریت روی یه بخش کوچیک مسلما موفق تر از یه بخش بزرگه. بخش خصوصی منطقه رو میگیره تا ازش در آمد حاصل کنه پس به هیچ وجه تا جایی که ازش بر بیاد نمیزاره شکار غیر قانونی انجام بشه. تحت هر شرایطی از آلودگی محیط جلوگیری میکنه چون برای اون بخش پول داده. مسلما برای مدیر یک منطقه ی حفاظت شده پول مهم تر از اعتقادات سیاسیه و این معنیش اینه راحت تر میتونه از کارشناسان خارجی یا داخلی کنار گذاشته شده استفاده کنه. ولی از طرفی هم عرصه ی دخالت فعالان ممکنه کم تر بشه چون مدیریت نمیزاره اخبار منطقه یا اشتباهاتشون درز پیدا کنه و....
استاد هاشمی پرسیدند پرنده نگری میتونه کاری بکنه؟ من فکر میکنم مهم ترین کار رو پرنده نگران یا بع طور کلی علاقه مندان به حیات وحش میتونن انجام بدن. وقتی بخش خصوصی یک منطقه رو صاحب اختیار میشه از اولین چیز هایی که میخواد بفهمه اینه که از شکارچی ها بیشتر میتوه پول در بیاره یا از علاقه مندان به حیات وحش؟ اگه پاسخ علاقه مندان به حیات وحش باشه که پرنده نگر ها هم شامل میشه مسلما علاقش و برنامه ریزیش بر حفظ کل سیستم جانوری و همه ی حیوانات و ایجاد شرایط برای بهبود وضعیت همه ی حیوانات خواهد بود و منطقه ای غنی از همه ی حیوانات رو خواهد ساخت که ما میخوایم. ولی اگه پاسخ شکارچی ها باشه مسلما دیگه برای مدیریت حفظ همه ی گونه ها ارزشی نخواهد داشت و حتی احتمالا وجود یک سری از گونه ها که شکارگر ها رو شامل میشه سد راه درآمد خواهد شد پس نه تنها سعی در حفظ اون ها نخواهد داشت،امکان داره دست به نابود سازیشون بزنه.در اینصورت مدیریت تنها و تنها تلاشش بیشتر و بیشتر کردن گونه های شکار به صورت بی رویه و غیر مفید خواهد بود. متاسفانه فکر میکنم در حال حاضر وزنه ی شکارچی ها خیلی قدرتمند تر از ماست:(
این نظر من بود بر پایه ی اطلاعات فوق العاده محدود
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Crane Spirit

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #27 : ژانویه 17, 2012, 01:35:26 pm »

با سلام
دوستان چند نکته که لازم دونستم یادآوری کنم ضمن اینکه من هم از شکاری که هم اکنون به عنوان تفریح انجام میشه خوشم نمیاد ولی نحوه این اعتراض و مبارزم فرق میکنه.


سلام
علاقمندیم که دست کم در قالب کلام هم شده بدونیم نحوه اعتراض و مبارزه تون چیه؟!

 ولی بیاد داشته باشید که مشکل اساسی حیات وحش ما نه شکار که تخریب زیستگاههاست[/b][/color].

دوست دارم بدونم راجب انقراض ببر خزر و شیر ایرانی هم همین فرضیه رو دارید؟!  نه شکار بلکه تخریب زیستگاه؟؟!!!!!  :o... راجب درنای سیبری چطور؟! ... راجب عروس غاز چطور؟؟!!

شکارچی ها نیستند که باعث از بین رفتن دوزیستان شدن. شکارچی ها گرمایش کره زمین رو ایجاد نکردن. شکارچی ها یوزپلنگ ما رو توی جاده زیر نمیکنن. شکارچی ها جاده گستان رو احداث نکردن. شکارچی ها با سمپاشی  روی مزارعشون سم رو وارد گیاهان و سپس جوندگان و در ادامه بدن پرندگان شکاری نکردن. اینکه عقابها به علت سم انباشته شده در بدنشون به سن بلوغ نمیرسن و قبل از زادآوری گوشه ای توی طبیعت از بین میرن کار شکارچی ها نیست .

نه هیچکدوم اینا رو انجام نمیدن! فقط مجوز کشتن یه قوچ میگیرن ده تا میزنن!!! 100 هزار تا 100 هزارتا غاز خاکستری و قو و اردک مرمری و خوتکا و فیلوش و بلوطی و .... و خروس کولی و یلوه و جغد و عقاب و سارگپه و .... به دامگاه دعوت میکنن و شکنجه و قتل عام میکنن! ... محیط بان و هر کی دیگه هم بگه چشم بالا ابروته میزنن میکشن یا تا آخر عمر زمین گیرش میکنن!
واقعا باید ممنونشون هم باشیم که : شکارچی ها نیستند که باعث از بین رفتن دوزیستان شدن. شکارچی ها گرمایش کره زمین رو ایجاد نکردن. شکارچی ها یوزپلنگ ما رو توی جاده زیر نمیکنن. شکارچی ها جاده گستان رو احداث نکردن. شکارچی ها با سمپاشی  روی مزارعشون سم رو وارد گیاهان و سپس جوندگان و در ادامه بدن پرندگان شکاری نکردن. اینکه عقابها به علت سم انباشته شده در بدنشون به سن بلوغ نمیرسن و قبل از زادآوری گوشه ای توی طبیعت از بین میرن کار شکارچی ها نیست و .... خیلی کارهای دیگه بد انجام نمیدن!!!! ;D

 چقدر به حیوون های خونگیمون کنسرو میدیم؟؟ بجای ساختمونی که الان توش نشستین 50 سال پیش چی بود؟؟ چند تا موجود زنده نابود شدن تا ما شهری بشیم؟ ما همیشه دنبال فرافکنی هستیم تا بگیم این و اون دشمن هستن. این افراد قاتلن. اینها تخریب میکنن. ولی تا حالا چقدر فکر کردیم خود ما چقدر موثریم؟؟؟  اینهمه شوینده و سایر مواد قلیایی و اسیدی که وارد طبیعت میکنیم چی میشه؟ این همه انرژی که بخاطر شهر نشینی ما از دست میره از کجاست؟ این همه موارد نفتی و آلاینده های جنبی که ما تولید میکنیم کجا میرن؟ خیلی جالبه ما زندگی شهریمون رو نمیخوایم از دست بدیم. ماشین های دوست داشتنی. لوازم و ابزار مدرن. خیابون های اسفالت شده. حتی وقتی سرتا پامون از مواد نفتی پوشیده شده همشون خوبن ولی دیگران هرکاری میکنن اونها هستن که دارن تخریب میکنن.  چرا ما زندگی شهری رو ول نمیکنیم بریم کنار مناطق حفاظت شده کمکی کنیم؟ چرا ما خودمون بجای ترویج ناسزا و اینکه تقصیر کی بود نمی ریم با دوتا کودکی که تازه دارن وارد جامعه میشن جوری برخورد کنیم که نسل بعدی اینجوری نباشه. با دعوا و عصبانیت و تعصب میخوایم بگیم ما بهتر میگیم. فقط کافیه یه نگا به وضعیت رفتاری ما بندازن تا قید همه این افکار سبز رو بزنن.

آهان حواسم نبود! پس یعنی چون زندگی من و شما وابسته به این چیزها شده، پس بی خیال بقیه موارد حفاظتی!!! حالا که اینا هست چه اشکالی داره منم از فردا برم یه تفنگ بخرم و بیفتم به جون هر جنبنده ای !
شما از کجا میدونید کسانی که با شکار مخالفند، چطور زندگی میکنند؟! چطور مصرف میکنند؟! رفتارشون با مردم عادی و کودکان چطوره؟؟!!! چرا عادت کردید حکم کلی صادر کنید؟!
به نظرتون هر کسی که مخالفتی با قتل عا م حیات آزاد به دست یک مشت سادیسمی جانی داره، باید بره در مناطق حفاظت شده حضور زنده و پر رنگ داشته باشه؟! بعد باید چیکار کنه؟ کلاس توجیهی میدانی "پسر خوبی باش" برای قاتلهای روانپریش بصورت زنده اجرا کنه؟؟ هر کس انتقادی از شکار داره این نسخه ها رو براشون میپیچید!؟؟

به واقع چند نفر از ما منتقدین این جرات رو داریم که از درآمد کارهایی که میدونیم به زیان محیط زیست ختم میشه چشمپوشی کنیم؟ به خودمون که میرسه میگیم من این کارو میکنم ولی با مبارزه و افکار سبز جبران میکنم. بعد میایم به دیگران خرده می گیریم ولی نمیگیم اون هم شاید داره همین کارو میکنه. شکار میکنه ولی میگه اگه آدم خوبی باشمو طبیعت رو بشناسونم ایراد نداره. یکم منصف باشیم. حتی توی کشورهای پیشرفته هم اگه کاری در مورد حیات وحش انجام شده احساسی نبوده بلکه با استدلال و دلیل و بهره گیری از علم حفاظت حیات وحش انجام شده. بجای مبارزه با سازمان محیط زیست کمکی کنیم. همون کشورهایی که موسسات و سبز اندیش هاش اعتراضات انچنان میکنن همون افراد بجاش دست راست سازمانهای حفاظتی هستن نه در مقابل اونها. ای کاش بجای حرف عمل میکردیم. می نوشتیم. مصاحبه میکردیم. این جرات رو پیدا می کردیم که از حاشیه امن بیرون بیایم و در عمل ببینیم چه میشه کرد. دوستان از حرف تا عمل فاصله زیاده. احساسی برخورد کردن و یا دیگران رو نکوهش کردن ساده ترین کار ممکنه.

این یعنی اینکه من نوعی(یا هر کسی با شکار مخالفه) الان یه گزارش کارکامل از هر کاری که برای محیط زیست میکنم یا کردم ارائه بدم؟؟؟ فکر نمیکنید اگه میخواستم اینکار رو انجام بدم با این اسم ثبت نام نمیکردم؟!
هر کس انتقادی از جنایت و کشتار و تخریب محیط زیست داشته باشه باید رزومه کامل ارائه بده؟؟؟
حاشیه غیر امن و میدان مبارزه رو چی معنی میکنید؟ برای شما کجاست این حاشیه هه؟؟؟ یک فروم که قربون صدقه عکسهای همدیگه بریم؟؟؟؟؟
چقدر عمل کردید؟ تا صحبتی از مخالفت با شکار شده همه شما زیست محیطیهای عزیز صحبت از "راه حل منطقی و غیر احساسی و مدیریت اصولی و ......" زدید و رفتید پشت سنگر محافظه کاریتون!... کو کجاست همه اینها؟؟؟

ولی  ... من هم از شکار بدم میاد ولی راه مبارزه رو اینجوری نمیدونم.

پس در دنیای واقعی و در عمل پرچمدارش باشید نه منتقد منتقد شکارچی!


شکارچی خوب شکارچی مرده است!

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Crane Spirit

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #28 : ژانویه 17, 2012, 02:30:55 pm »
علیرضای عزیز، باز که همون شد! ???

اینجا همه موافق نیستن که شکار بده. ما اگه فکرمون از پایه اشتباه باشه که نمیتونیم کار عملی انجام بدیم. اول باید اصول برای خودمون روشن بشه و چنین فضائی بهترین محلهای تبادل نظره.

دوست عزیز، تا وقتی آقایانی با داشتن عناوین بزرگ محیط زیستی در شبکه های رادیوئی و تلویزیونی در ارتباط با شکار مجاز صحبت مبکنن، وضایف تک تک ما جهت روشن کردن جنبه های سیاه شکار سنگینه.
ضمنا اینقدر کوچک نشان دادن اثر شکارچیان بر تخریب طبیعت هم کار درستی نیست  >:(

دقیقا! ما داریم میلیون میلیون پرنده آبزی - کنار آبزی - شکاری ...پستاندار -ماهی - خزنده و ... به واسطه همین جنایتکارهای باصطلاح قانونی از دست میدیم، هنوز تعدادی از ما بدنبال اثبات اینن که "شکارچی خوب" هم هست!!!!
با همین آقایونی که عناوین عظیمی یدک میکشن راجب این واقعیت صحبت کنید که "اگر ما جمعیت شکارگران طبیعی یک زیستگاه رو حفظ کنیم و به حالت طبیعی برگردونیم نیازی به صدور مجوز شکار به قاتلهای حرفه ای نداریم که جمعیت طعمه ها و علفخواران و پرندگان یک زیستگاه رو "کنترل" کنند!"  ... جوابی براش ندارن! یا طفره میرن یا یه جواب بیربط تحویلتون میدن یا شما رو به بیسوادی و سانتیمانتالیسم متهم میکنن!!!!
خانه از پای بست ویران است! ... تو همین سمیرمی که توله خرس زنده قصابی میکنن -تو همین شهر کوچیک - 1500 تا مجوز شکار صادر(فروخته!) شده!!! خوب عزیز من مسلمه پول این مجوزها هر نوع قاتلی رو تبدیل به "شکارچی خوب" و "طبیعت مرد" میکنه
  ;D ;D
شکارچی خوب شکارچی مرده است!

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


غزال ادیب هاشمی

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #29 : ژانویه 17, 2012, 08:50:54 pm »
دوست عزیز؛
در جواب
علاقمندیم که دست کم در قالب کلام هم شده بدونیم نحوه اعتراض و مبارزه تون چیه؟!
حرف هایی که قبل ترزدم نگرش من بود، پس تا می تونم بهش عمل می کنم.
قبل هر چیز سعی کردم از خودم شروع کنم. با توجه به علایق و استعداد هایی که داشتم رشته ی اکولوژی رو انتخاب کردم. برای این که موفق باشم از عزیزترین کسانم گذشتم، از وطنم که عاشقانه دوستش دارم خارج شدم فقط برای اینکه موانعی که سر راهم بود رو کم کنم.
الان دانشجوی اکولوژی و حفاظت محیط زیست هستم.
نحوه ی مبارزه ی من اینه، از پایه شروع کردم به چیدن درست خشت ها!

دوست دارم بدونم راجب انقراض ببر خزر و شیر ایرانی هم همین فرضیه رو دارید؟! نه شکار بلکه تخریب زیستگاه؟؟!!!!!  ... راجب درنای سیبری چطور؟! ... راجب عروس غاز چطور؟؟!!
تا جایی که من شنیدم ببر مازندران یا همون خزر اگر زیستگاهی واسش باقی می موند ممکن بود منقرض نشه.
البته شکار در اون زمان قوانین متفاوتی داشت.
امکان نداره یک دوستدار محیط زیست از شکار متنفر نباشه!!! ولی نباید فراموش کنیم که اگر قصد ما حفاظت کل زیست محیطه باید تمام موارد رو در نظر بگیریم. اگر تاثیر زندگی شهریمون بر زیست محیط با شکار مقایسه کنیم؛  تاثیر شکار واقعاً ناچیزه! این مقایسه می تونه  حتی بر اساس احساسات و ارزش های اخلاقی هم انجام بشه (منظورم از حتی این بود که فقط شامل مسائل خشک علمی و آماری نیست)
من به دید یک اکولوژیست گفتم نه از دید شخصی که حفاظت یک گونه ی خاص رو بر عهده داره. نباید فراموش کنیم که اکوسیستم یعنی چی!

و اینکه دوست عزیز، دلسوز عزیز، من این برداشت ها رو از صحبت های جناب هاشمی نداشتم نمی دونم آیا درسته من برداشت شخصی خودم رو اینجا بنویسم یا نا! ولی کاملاً عکس برداشت شما بود. (الان کاملاً به این ایمان آوردم که انسان ها می تونن برداشت متفاوتی از یک مطلب داشته باشن)

و اینکه گفتید آیا باید رزومه ارادئه بدیم!! دقیقا برداشتی بود که من از این سوال داشتم
"علاقمندیم که دست کم در قالب کلام هم شده بدونیم نحوه اعتراض و مبارزه تون چیه؟!"

و در آخر  :) از شما به عنوان کسی که رویاش دیدن سرزمینی با طبیعت سالم و جامعه ی سالمه! خواهش می کنم کمی صحبت های ما رو درک کنید! ما اعضای این تالار (کسانی که شما منتقد منتقد شکارچی! خطاب کردید) با شما هم اندیشه و هم دل هستیم. من به شخصه از شما انتقاد نکردم؛ از بروز غیرت به این شکل انتقاد دارم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند: