تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شکار و شکارچی

غزال ادیب هاشمی

پاسخ : شکار و شکارچی
« پاسخ #30 : ژانویه 17, 2012, 09:51:50 pm »
چون خطاب به شخص خاصی ننوشته بودید من جواب خودم رو دادم.
اگر جسارت کردم ببخشید.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

« پاسخ #31 : ژانویه 18, 2012, 12:49:16 am »
با سلام.
 یکبار دیگه بگم که من همه دوستان رو توی این فروم در یک جبهه می بینم و صحبت  ما تفاوت دیدگاهها در اعمال نظرهاست. ضمنا  از شما Crane Spirit  به جهت ادامه بحث که سبب دنبال کردن موضوع توسط دیگران میشه سپاسگزاری می کنم.
در مورد نحوه اعتراض باید بگم مثلا شما در امضای خودتون میفرمایید " شکارچی خوب شکارچی مرده است". خوب این چه چیزی رو عوض میکنه یا تاحالا کجا این طریق رفتار اثر گذاشته؟؟!! من فکر میکنم اگه بگیمکه " شکارتفریحی ظهور اشتباه علاقمندی به طبیعت است و فرد شکارچی یا در طول زندگی آنچنان که باید به او درک درستی از شناخت طبیعت داده نشده یا در مواردی فرد نیازمند بررسی های روحی و روانی بیشتر است. ضمن اینکه فرهنگ حاکم بر جوامع محلی و ارزشهای سنتی آنها هم باید در نظر گرفته شود." هردو مورد شکار رو رد میکنه ولی نحوه بیانش متفاوته.
در مورد انقراض گونه هایی که فرمودید هم زیستگاه بی تاثیر نیست. یادمون نرفته که در قضیه ورود ببر سیبری ( که بحث درست یا غلط بودنش از بحث خارجه) و یا تئوری  معرفی مجدد شیر ایرانی چیزی که بیش از همه چیز مشکل آفرین شده نبود زیستگاه مناسب برای این پروژه هاست. ببر رو الان کجا میشه قلمرویی براش تصورکرد یا شیر ایران اگه باشه کجا باید بره. آیا اگه زیستگاه امن دیگه ای با شرایط مشابه وجود داشته باشه عروس غازها باز هم میرن توی دامگاههای فریدونکنار؟!! یا حد اقل چند تایی بیرون از دامگاه دیده میشن؟
در مورد کشته شدن و صید پرندگان در دامگاه نظرات من در تاپیک دیگه ای قید شده که نیازی به ذکر مجدد نیست. اونجا منتظر دیدگاه شما خواهم بود تا بحث در جای خودش دنبال بشه.
در مورد اینکه چه کارهایی باید افراد انجام بدن من صحبت کلی کردم و از ضمیر "ما" استفاده کردم نه "شما". پس روی صحبت با شخص و یا امرونهی نبود.خواستم بگم بجای اینکه از بقیه شروع کنیم از خودمون شروع کنیم ولی نه اینکه من تئوری و احساسی حرف بزنم بقیه باید عمل کنن.
در مورد ارایه گزارش و این چیزها من جسارتی نکردم ولی یک مورد هست که بد نیست ذکر کنم. من شخصا با نام و نام خانوادگی در این تالار حاضر هستم. اگر شما بر این عقیده هستید که دیدگاه شما درست است پیشنهاد میکنم با ذکر نام و مشخصات افتخار آشنایی بیشتر دوستان را فراهم نمایید هرچند من و شما فکر میکنم چند سالی است در کنار یکدیگر از تماشای پرندگان لذت میبریم. صمیمانه خواهشمندم در جوی دوستانه وخالی از تندروی به بحث ادامه دهیم. و به یاد داشته باشیم که ما همگی برای حفاظت از طبیعت و پرندگان تلاش میکنیم. پس در صورت تمایل به ادامه خواهشمندم موضوع از نقل قول های شخصی و بحث دوطرفه خارج بشه و موضوع مورد اشاره در تاپیک مربوطه دنبال بشه نه حمله و دفاع های شخصی. پاسخ من به متن ارسالی نیز بیشتر به جهت احترام متقابل صورت گرفت.
من پیشنهادی دارم. شاید بهتر باشد اینگونه بیان کنیم:
هرچند شکار از نظر متخصصین علم حفاظت به عنوان یکی از روشهای بهره برداری در بسیاری از کشورها حتی کشورهای پیشرو در امر حفاظت  مدافعانی دارد و در صورت اجرای صحیح، حداقل به انقراض یا کاهش گونه منجر نمی شود، اما از انجا که وضعیت گونه های وحشی کشورمان بسیار اسفناک و درخور توجه بسیار است و بسیاری گونه ها یا به علت تخریب و تکه تکه شدن زیستگاه و یا در ادامه  به علت فقر ژنی و کاهش بیش از حد تعداد، شکار بی رویه و یا بسیاری از موارد دیگر وضعیت ناپایداری دارند، همچنین به علت عدم بررسی دقیق علمی در خصوص ارزش واقعی گونه ها و نقش آنها در اکوسیتم های مختلف و هزاران دلیل دیگر، یکی از حداقل کارهای  ممکن برای نجات محیط زیست  باقی مانده کشورمان توقف شکار و توجه بیشتر به مقوله حفاظت است. هرچند اجرایی شدن این مهم نیازمند همراهی و همکاری تمامی اقشار جامعه و ایجاد بستر فرهنگی مناسب برای مشارکت مردمی است.
با سپاس از توجه شما. امیدوارم در این مورد هم نظر باشیم. :) 

« آخرين ويرايش: ژانویه 18, 2012, 12:53:28 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #32 : ژانویه 18, 2012, 04:08:17 pm »
در رابطه با مطلب خصوصی سازی که مطرح شد همانطور که آقای هاشمی گفتند دقیقا یک شمشیر دولبه است.در کشور ما سطح خدمات بعضی از شرکت های خصوصی بسیار بهتر از مشابه های دولتی است!در صنعت بیمه میتوان  نمود این مسئله را به وضوح دید.و یا بلعکس در صنعت  خودرو سازی دیگه همه می دونند چه اوضاع و شرایطی است.....
باید فرصت داد تا ببینیم این جریان به چه سمتی پیش می رود.اما چون تغییری در راه است می توان از این قضیه استفاده کرد.شرکت خصوصی به شدت نگران منافع خود در طرح است این فرصتی برای گروه های طبیعت گردی و پرنده نگری است تا با تعامل مناسب با شرکت و ایجاد یک فضای خوب دست شکارچی ها را کوتاه کند.گرچه نظر من اینه که اگر این کار به روش اصولی و نه با....انجام بشه خود این شرکت ها هستند که نزد گروه های طبیعت گرد خواهند آمد.
اما پیرامون صحبت های اخیر باید بگم که این دوست ما Crane Spirit با کامنت های کوبنده ای که دارند کم از یک شکارچی نیستند....!!!گاها کامنت کشی هم می کنند....
این جمله شما خیلی برام سنگین بود که آیا واقعا از نظر شما اینجا مکانی است که ما قربون صدقه عکس های هم میریم...؟؟کاش توضیح می دادید
دوست عزیز قبول کنید که در صحبت هاتون تند روی می کنید.شما حق ندارید پشت سر یک گروه از افراد جامعه اینطور قضاوت کنید!!!
(قتل عا م حیات آزاد به دست یک مشت سادیسمی جانی _ قاتلهای روانپریش و....)
یک تعداد کمی از این افراد اینطور هستند مابقی که اینطور نیستند!نمیشه تنها با یک عمل یک انسان یا گروهی از انسان ها را با این همه عناوین ناجور خطاب کرد....
دوست عزیز ممکنه کسی از بستگان افرادی که در این تالار هستند شکارچی باشند و یا اینکه در گذشته شکار می کردند.(خودم را نمی گم).کمی رعایت کنید.
صحبت های آقای هاشمی هم کاملا مورد تایید هستند.شما با چه پیش فرضی این مطالب را مطالعه می کنید نمی دونم....اما برداشت های شما از گفته های ایشون اشتباه بود.
اگر یک چیزی را نقد می کنیم برای این است که غلط است و باید اصلاح بشود!خوب  چطوربشود؟با این روش....
کدوم روش؟؟....اینجا ست که بقول خودتون صحبت از رزومه پیش میاد....!!
این سبک صحبت کردن راه بجایی نمی بره.بیایید اگر می خواهیم نظری بدهیم این نظر طرحی باشد برای رشد و بلوغ بیشتر این بخش از تالار وپخته تر شدن افراد ضعیفی مثل من در امر فرهنگ سازی.چراغ اول را خانم یوسفی روشن کردند که بسیار جالب توجه بود.خلاصه اینکه امیدوارم
رویه بهتری پیدا کنه و به حدی برسه که دوستان شکارچی هم به این تالار دعوت بشوند و صحبت های خودشون را مطرح کنند.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Crane Spirit

« پاسخ #33 : ژانویه 30, 2012, 01:10:12 pm »

حرف هایی که قبل ترزدم نگرش من بود، پس تا می تونم بهش عمل می کنم.
قبل هر چیز سعی کردم از خودم شروع کنم. با توجه به علایق و استعداد هایی که داشتم رشته ی اکولوژی رو انتخاب کردم. برای این که موفق باشم از عزیزترین کسانم گذشتم، از وطنم که عاشقانه دوستش دارم خارج شدم فقط برای اینکه موانعی که سر راهم بود رو کم کنم.
الان دانشجوی اکولوژی و حفاظت محیط زیست هستم.
نحوه ی مبارزه ی من اینه، از پایه شروع کردم به چیدن درست خشت ها!

[color=red

خوب آفرین  :D  واقعا کار خوب رو شما انجام دادید! من حرف دیگه ای هم باید اضافه کنم؟!
منظور من در پاسخ به آقای هاشمی مطب خود ایشون بود که طرف مقابل رو فقط به "حرف زدن و عمل نکردن" متهم کرده بودند. نه اینکه از تک تک کاربران بخوام بیوگرافی و رزومه ارائه بدن!!!
در ضمن اقدامات خوب شما شرط لازمه ولی کافی نیست! ... تا وقتی ما دیدگاه پایه ای مون در مورد جنایتی مثل شکار محافظه کارانه و در مواردی دفاع از شکارچیه اسم ما نمیتونه "دوستدار محیط زیست" - "فعال محیط زیست" - Freelife Conservationist  و ... باشه! شرمنده !!! حقیقت تلخه!
شکار حیوانات، امروزه، با وسایل و امکانات موجود و ... تنها ریشه روانشناختی عمیقی در ناهنجاریهای روحی و روانی داره... خانوم عزیز با یه شکارچی -حتی اونی که مجوز دستشه و خودش رو "با مرام" میدونه - هم گام بشید و از نزدیک و "درطبیعت" و سر صحنه جنایتش بشناسیدش؛ نه تعریف دیگران یا آشنایی دور!

تا جایی که من شنیدم ببر مازندران یا همون خزر اگر زیستگاهی واسش باقی می موند ممکن بود منقرض نشه.

ولی تا جایی که حقیقت ماجراست ببر خزر بخاطر قتل عام وحشیانه قوم ...ی قجری و بعدها توسط خود این شکارچیان شریف(!!!!) تا دونه آخر نابود شدن ... عکس معروف سیاه و سفیدی رو که میگن آخریش بوده حتما دیدین، با یک تفنگ بدست بیمار که افتخار این جنایت نصیبش شده گرفته شده : اون آخری رو میگم: اونو تخریب زیستگاه نکشته خانم ادیب هاشمی! اون رو گلوله شکارچی کشته! اونقدر واضحه که نباید اضافه کنم که : اون موقع ما اتوبان سازی و پالایشگاه و پتروشیمی سازی و خرید و فروش املاک و .... نداشتیم که ببرها بخاطر تخریب زیستگاه نابود بشن... دهه های متمادی بعد از انقراض (قتل عام توسط شکارچیان) ببر این اتفاقات روی داده... همینطور برای شیرایرانی!

امکان نداره یک دوستدار محیط زیست از شکار متنفر نباشه!!! ولی نباید فراموش کنیم که اگر قصد ما حفاظت کل زیست محیطه باید تمام موارد رو در نظر بگیریم. اگر تاثیر زندگی شهریمون بر زیست محیط با شکار مقایسه کنیم؛  تاثیر شکار واقعاً ناچیزه! این مقایسه می تونه  حتی بر اساس احساسات و ارزش های اخلاقی هم انجام بشه (منظورم از حتی این بود که فقط شامل مسائل خشک علمی و آماری نیست)

خیر نا چیز نیست ... این همه مطلب و آمار به قول شما خشک  (که چه خشک و خالی باشن یا رنگ و لعاب دار حقیقت محض هستند!) موید این حقیقته که شکار جزو عوامل اصلی انقراض و نابودی نه تنها گونه ها بلکه اکوسیستمهاست! اینه معنای واقعی اکولوژی ! گونه جانوری و گیاهی - عوامل غیر زنده محیطی و ارتباطات این دو تا ست که به اکوسیستم شکل و معنا میده... یکی از کوچکترین اجزا آسیب ببینه فقط یک اکوسیستم متزلزل و رو به نابودی رو به جا میذاره.
من به دید یک اکولوژیست گفتم نه از دید شخصی که حفاظت یک گونه ی خاص رو بر عهده داره. نباید فراموش کنیم که اکوسیستم یعنی چی!

"علاقمندیم که دست کم در قالب کلام هم شده بدونیم نحوه اعتراض و مبارزه تون چیه؟!"

ببینید روش من با شما تفاوتی چندانی نداره!
ولی مهمترین فرقش اینه که من تحت هیچ شرایطی هیچ گونه مهر تاییدی بر هیچ نوع شکارگری انسان نمیزنم و نخواهم زد!!! بر خلاف شما که ظاهرا بدتون نمیاد تبصره ها و استثنائاتی قائل بشید!
به جای اینکه این همه انرژی بذارید و محافظه کارانه حتی در معرفی این مقوله "اما" ها و "اگر" هایی اضافه کنید، بخصوص برای نا آشناها با مقوله مدیریت محیط زیست، کودکان و نوجوانان، حقیقت ماجرا رو بدون کم و کاست بفرمایید لطفا!! :
شکارگری انسان رفتاری ناشی از ناراحتی روحی است و هیچ گونه توجیهی ندارد!

شکارچی خوب شکارچی مرده است!

غزال ادیب هاشمی

« پاسخ #34 : ژانویه 30, 2012, 03:50:22 pm »
این که برای چی می گید جنایت کاملاً مشخصه؛ کاملاً این قضاوت رو می شناسم و می دونم که برای چی می گید جنایته. منم هم قبول دارم من هم با گوشت غذا درست نمی کنم!! ولی نمی تونم به همه ی کسانی که گوشت می خورن بگم جنایتکار!!!!! خیلی از گیاه خوارا تا یک مدت گوشت خوار بودن. و خیلی از گوشت خوارهای الان بعدها گوش نخواهند خورد.
اگر از نظر اخلاقی بررسی کنیم کشتن حیوانی که آزاد زیسته خیلی بهتره از کشتن حیوانی که تمام عمرش شکنجه شده. تمام کسانی که گوشت می خورن می دونن که اون برای اون گوشت حیوون کشته شده. پس می شه گفت که اونها خواستن که کشته بشه پس اگر به شکارچی ناآگاه می گیم جانی به همه باید بگیم به جز معدود آدمایی که گوشت نمی خورند فرشتگانی که هیچ گناهی نمی کنند؛ نه خیر جنایت تو ذات آدم هاست.(همونطور که شما به مرگ یک شکارچی راضی هستید.) آدما اگر آگاه باشن خودشون رو کنترل می کنن.و آگاهی خودش خود به خود نمیاد!
مگر شما از نقطه نظر دیگه ای گفته باشید.
حقوق بشر وحقوق حیوانات هردو از یک ریشه هستند نمی تونیم حقوق حیوانات رو درک کنیم تا زمانی که حقوق بشر رو دور نکردیم و بالعکس.